Falusi lakodalom
Az emberélet fordulóinak jeles napjai közül kiemelkedő hely illeti meg a párválasztást, a házasságkötést. Kárpátalján átalakulva bár, de mindmáig megőrződtek a lakodalomhoz kötődő népszokások: a leánykérés, a lakodalomba való meghívás, a kalákában végzett előkészületek: a csigatészta-készítés, a közös sütés-főzés; a menyasszonytánc stb. Nagy szerepet kap a lakodalmakban a vőfély. Az ő dolga a menyasszony kikérése, búcsúztatása, a vendégek fogadása, az ételek és italok verses kínálása, a jó hangulat fenntartása.
Akit érdekelnek a népélet fennmaradt hagyományai, nagy élményt jelenthet egy kárpátaljai hagyományos falusi lakodalomban való részvétel.
Program
1. nap Beregszász és környéke
Ismerkedés a várossal: a kiemelkedő középkori emlékkel, a római katolikus plébániatemplommal; a város legrégibb világi műemlékével, a Bethlen-Rákóczi kastéllyal, a szecesszió egyik kárpátaljai gyöngyszemével, az egykori Úri Kaszinóval, a neobarokk vármegyeházával, az egykori Oroszlán fogadóval, melyben 1847-ben Petőfi is megszállt, a régió egyetlen magyar tannyelvű főiskolájával. A gyalogos séta során találkozunk a magyar vonatkozású köztéri szobrokkal és emléktáblákkal. Pl. az 1703-as zászlóbontás emlékét idéző Esze Tamás-szoborral; Szent István és Petőfi szobrával, illetve számos, a város magyar múltjára vonatkozó emléktáblával.
A városnézést követően rövid kirándulást teszünk a mintegy 8 kilométernyire lévő Tiszacsomai Honfoglalási Emlékparkba. A XX. század 80-as éveiben egy honfoglalási temetőt tártak fel Tiszacsoma határában. A területet emlékparkká nyilvánították. Honfoglalási emlékmű, Árpád-szobor, Szent István-szobor található a parkban.
A szálláshelyek elfoglalása, Vacsora
2. nap
Tiszaújlak – Nagyszőlős
Miután kipihenték a lakodalmi mulatságot, ebéd után egy rövid túrát teszünk Ugocsában.
A mai Kárpátalja területe a Rákóczi-szabadságharc bölcsője. Az első győztes csata, a tiszai átkelés emlékét idézi a Tiszaújlak határában emelt Turul-emlékmű. Az 1989-ben újra felállított emlékmű Kárpátalja egyik jelképe lett.
Ugocsa egykori megyeszékhelye, Nagyszőlős Bartók Béla-emlékhellyel büszkélkedhet: az itteni vármegyeháza dísztermében adta a gyermek Bartók első nagysikerű koncertjét, itt figyeltek fel tehetségére. Az egykori vármegyeháza kertjében márványszobor őrzi a zeneszerző emlékét. Nagyszőlősön megtekintjük az 1848-as szabadságharc mártírjának, Kossuth hű munkatársának, báró Perényi Zsigmondnak a kastélyát, a XVI. századi Perényi-kastélyt.
A Perényi-kastélytól pár lépésnyire a XIV. században épült Kankó vár romjai dacolnak a múló idővel. Érdemes egy rövid sétát tenni a romok között.
Magyar lakodalmas
Hétvégi túraajánlat
2014. február 8.
Időpont:13.00-17.00 (k.e.i)
Takaros vendégház, Mezőgecse, Ifjúság út, 35.
Tel:+380 50 7453457
+380995196233
|
Мenü
|
Hidegtál:
-
-paprikával töltött hústekercs
-
-májjal töltött hústekercs
-
- fasírt
-
-rántott karfiol
-
-rántott alma
|
Saláták:
-
-franciasaláta
-
-céklasaláta
-
-savanyúuborka
-
-friss káposztasaláta
-
-sárgarépa saláta
|
Sütemények:
-
-aprósütemények
-
-diós és mákos beigli
|
Italok:
-
-gyümölcspálinka
-
-vodka
-
-bor
-
-ásványvíz
|
-
A lakodalmas főbb jelenetei:
-
- a menyasszony kikérése
-
- menyasszony búcsúztató
-
- menyasszonynézők kínálgatása
-
- fővőfély verselése
-
- menyasszonylopás
-
-menyasszonyi tánc
-
- Húlj le, húlj le, húlj le gyöngykoszorú levele, levele……-menyasszonyi fátyol levétele
-
-menyecsketánc
-
-játékok: Anyósfogadalom!!!!! Autentikus magyar csárdás!
-
- avidám hangulatot autentikus népzene biztosítja: hegedűsök, nagybőgős, harmonikás, népdalénekes, néptáncosok
|
|
Ár:
|
|
|
250 hrn/fő
|
|
|
Jó étvágyat és kellemes szórakozást!