Kárpátaljai utazások · Helytörténet · Történelmi emlékek![]() Árpád - vonalTörténelmi emlékek
Az Árpád-vonal a Magyar Királyi Honvédség védelmi rendszere volt a II. világháború idején, ami a Keleti-Beszkidektől egészen a Berecki-Havasokig terjedt, melynek hosszúsága kb. 600 km volt. A Szovjetekkel szemben a II. világháborúban három kiépített vonal volt: a Kárpátok előhegyei között a Hunyadi-állás, a határon elkezdett, de teljesen ki nem épített Szent László-állás, és a Magyarország felé futó völgyekben kiépített Árpád-vonal.
Részletesen
![]() Csomai - emlékparkTörténelmi emlékek
Tiszacsomai emlékpark
1986-ban egy orosz régész, Viktor Bobkov Tiszacsoma határában 26 honfoglalás kori sírt tárt fel. Mi lenne ebben annyira különleges, hiszen Kárpátalja területén már korábban is tártak fel a honfoglalás idejéből származó sírokat?
Részletesen
![]() Európa közepeTörténelmi emlékekEurópa közepe
Európa földrajzi közepe Terebesfehérpatak mellett található. Koordinátái: északi szélesség 48° 30' és keleti hosszúság 23° 23'. 1887-ben Ferenc József utasítására a térképészek meghatározták Európa közepét.
Részletesen
![]() II. Világháborús emlékjelekTörténelmi emlékek
A II Világháborúban elhunyt Magyar katonák emlékére állitott emléktáblák.
A Vörös Hadsereg támadásával szemben a második világháborúban három kiépített vonal volt: a Kárpátok előhegyei között a helységtámaszpontok láncolatából kiépített Hunyadi-állás, az ezeréves országhatáron inkább csak kijelölt, de ki nem épített Szent László-állás, és a Magyarország belseje felé futó völgyekben kiépített Árpád-vonal.
Részletesen
![]() Szolyvai emlékparkTörténelmi emlékek
Szolyvai emlékpark
A szolyvai emlékpark jelképévé vált a kárpátaljai magyarság szomorú sorsának. A 4. ukrán front 1944 november 13-án közzétett egy határozatot, miszerint 3 napon belül / november 16-ig / jelentkeznie kell a városparancsnokságon minden 18 és 50 év közötti magyar és német hadköteles egyénnek, valamint azoknak, akik a Magyar rendőrség vagy csendőrség szolgálatában álltak, hogy segítsenek a háború okozta károk helyreállításában.
Részletesen
![]() Tiszaújlaki Turul- emlékműTörténelmi emlékek
A Rákóczi-szabadságharc első nyertes ütközetének helyén 1906-ban, II. Rákóczi Ferenc hamvainak Rodostóból való hazahozatalakor emlékoszlopot állítottak, melynek talapzatába a történelmi Magyarország 36 vármegyéjéből hoztak földet.
Részletesen
![]() Uzsoki - hágóTörténelmi emlékekAz Uzsoki-hágó Az Északkeleti-Kárpátok gerincén, az Ung és a Sztrijbe ömlő Javorivka folyó völgye között helyezkedik el. A hágó tengerszint feletti magassága 889 méter. Itt halad keresztül a Lvivbe tartó országút és vasút.
Részletesen
![]() Vereckei EmlékműTörténelmi emlékek
Vereckei Emlékmű
A történelmi Magyarország magyar-lengyel határátkelőhelyén a honfoglalás emlékére az első emlékművet 1881. szeptember 4-én állították, egy 4 m magas emlék-határkövet. Ezt 1896-ban kicserélték gránit-obeliszkre, melyen 4 márvány emléktábla volt található, melyeken többek között az szerepelt, hogy kinek az idején épült, kinek engedélyével, kinek a tervei alapján.
Részletesen
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |